Muzeum Checz Kaszubska

Kaszubi mają swoją, odrębną kulturę która przetrwała stulecia - i to mimo intensywnej germanizacji Pomorza w XIX wieku. Język, rzemiosło artystyczne, tradycyjne stroje, folklorystyczne opowieści i legendy - to wszystko można poznać lepiej w Checzy Kaszubskiej.

Ekspozycja ma charakter interdyscyplinarny - na turystów czekają ludowe ubrania i hafty, wyrabiana dawnymi metodami porcelana, obrazy (przedstawiające głównie rybaków i ich pracę na morzu i w porcie), dawne sprzęty gospodarstwa domowego oraz instrumenty, pisma (w tym aktualne wydawnictwa w języku kaszubskim) i pieśni śpiewane przez lokalnych patriotów. Na szczególną uwagę zasługują diabelskie skrzypce, z powodzeniem grające za całą orkiestrę.

Muzeum mieści się zabytkowym, wyremontowanym domku ryglowym, pochodzącym z przełomu XVIII i XIX w. Drewniany szkielet, smołowane belki, bielone ściany - takie konstrukcje dominowały wtedy na całych Kaszubach i Pomorzu w ogóle. Charakterystyczne dla checzy są też stylowe zdobienia i niektóre rozwiązania architektoniczne - np. łamane drzwi, pozwalające osobno otwierać i zamykać górną i dolną połowę.

Swoją siedzibę ma tutaj helski oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Ta organizacja pozarządowa odpowiada również za przygotowanie wystawy, z reguły czynnej od początku czerwca do końca października.

Dodaj opinię

Miejsce o zdecydowanie najwyższym stężeniu tradycyjnej kaszubskości w całej najbliższej okolicy. Czekają tu ludowe stroje, gospodarskie sprzęty, obrazy, można też posłuchać starych legend z akompaniamentem diabelskich skrzypiec. Niezwykłą, wielowiekową już kulturę i jej dzieła prezentuje się w zabytkowym domku reglowym z przełomu XVIII i XIX wieku.

Muzeum Checz Kaszubska adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Checz Kaszubska, zobacz gdzie na Helu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Checz Kaszubska.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Checz Kaszubska opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij