Ośrodek Oporu

Powstał w 1939 roku, jako fortyfikacje I i II linii obrony Ośrodka Oporu "Jastarnia". Schrony I linii: Sokół, Sęp, Saragossa i Sabała są jednokondygnacyjnymi, żelbetowymi konstrukcjami o ścianach 125 - 300 cm oraz stropach 170 - 180 cm grubości.

Schron Sabała mieścił również dowództwo Ośrodka Oporu "Jastarnia". W II linii obrony znajdował się jeden lekki schron bojowy. Z chwilą kapitulacji obrońców Helu, 2 października 1939 roku, poddała się również placówka z Jastarni.

W czasie wojny Niemcy utrzymywali w sprawności tutejsze schrony, rozbudowując jeszcze część umocnień. Cały niemiecki garnizon helski poddał się Rosjanom dopiero 10 maja 1945 roku.

Fortyfikacje w Jastarni są jednymi z najlepiej zachowanych obiektów obronnych okresu międzywojennego w naszym kraju.

Dodaj opinię

Po wybuchu II WŚ Półwysep Helski był jednym z najmocniejszych punktów oporu przed najeźdźcą. Sieć potężnych bunkrów, schronów bojowych i innego rodzaju stanowisk defensywnych oraz ogniowych pozwalała żołnierzom bronić się aż do 2 X 1939 r. Po kapitulacji obrońców Niemcy przystąpili do rozbudowy. Dziś wytyczono ścieżki dydaktyczne przez dobrze zachowane umocnienia.

Ośrodek Oporu adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Ośrodek Oporu, zobacz gdzie na Helu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Ośrodek Oporu.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Ośrodek Oporu opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij