Port morski

Miejscowe centrum rybołówstwa, transportu i turystyki wodnej, położone nad Zatoką Pucką. Pierwszy port w Jastarni, o ściśle rybackim charakterze, budowano w latach 1926-1931, według projektu Józefa Poznańskiego - była to pierwsza tego typu inwestycja w II RP. Basen portowy miał 8 ha powierzchni, a wszystkie nabrzeża stworzono z drewnianych pali.

Bardzo szybko Jastarnia stała się ważnym ośrodkiem szkolenia żeglarzy - w tym wojskowych marynarzy. Pod koniec lat ‘30 XX w. stacjonował tutaj dywizjon trałowców, niestety niemal w całości zatopiony został w pierwszych dniach wojny. Odbudowa portu ze zniszczeń zakończyła się w 1949 r. Kolejne poważne modernizacje i rozbudowy infrastruktury o kolejne miały miejsce w latach ‘70 i pod koniec I dekady XXI stulecia.

Aktualnie port w Jastarni przyjmuje statki do 60 metrów długości i/lub zanurzeniu maksymalnym do 3,8 m. Głębokość w basenie wynosi 2-5 m, natomiast w kanale żeglugowym 4,5-5 m. Wejście tworzą falochrony o długości 80 (wschodni) i 200 (zachodni) metrów. Marina dla prywatnych jachtów posiada 60 stanowisk do zacumowania jednostki.

Warto jeszcze wspomnieć, że w bosmanacie regularnie prezentowana jest prywatna kolekcja sprzętu rybackiego, co czyni z tej placówki również mini-muzeum. Port w Jastarni podlega pod Kapitanat Portu Hel oraz Urząd Morski w Gdyni.

Dodaj opinię

Pierwszy port rybacki wybudowany przez II Rzeczpospolitą. Prace trwały w latach 1926-31, a głównym projektantem był Józef Poznański. Jastarnia stała się także wyjątkowo istotnym ośrodkiem szkoleniowym marynarzy docelowo przeznaczonych do służby na morzu. Wielokrotnie modernizowany port jest dziś również ważną bazą dla turystów i amatorów żeglarstwa.

KM Studio może wykonać film z Port morskiego w Jastarnii kamerzysta Wrocław

Port morski adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Port morski, zobacz gdzie na Helu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Port morski.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Port morski opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij