Promenady

W miejscowościach nadbałtyckich, takich jak Hel właśnie, są wprost stworzone do spacerowania nad brzegiem morza w komfortowych warunkach. To znaczy po szerokiej, utwardzonej alei zamiast po grząskim piasku, co jest szczególnie istotne dla rodziców z dziećmi w wózku albo pań w bardzo kobiecym obuwiu.

Na Helu, nie liczących portowych nabrzeży i falochronów, zbudowano dwie szerokie nadmorskie promenady. Dłuższa, licząca ok. kilometra, powstała w 2013 roku, niejako przy okazji realizacji inwestycji umocnienia brzegu nad zatoką. Zaczyna się w okolicach cyplu i prowadzi przez południowo-zachodnią część półwyspu. W kilku punktach ustawiono lunety widokowe, dzięki którym lepiej widać np. Puck czy Trójmiasto. Warto jeszcze wspomnieć o obelisku Kopiec Kaszubów (w miejscowej gwarze to “Kòpc Kaszëbów”) - pomniku z kaszubskim gryfem, ustawionym w umownym punkcie Początku Polski.

Drugą z promenad zbudowano na drewnianym pomoście nad Parkiem Wydmowym - zrewitalizowanym obszarze, który po uporządkowaniu zamieniono w edukacyjną ścieżkę przyrodniczo-kulturową. Udało się zrekultywować naturalną roślinność wydmową, nasadzenia objęły m.in. rokitniki, czy mikołajki i groszki nadmorskie. Ta platforma spacerowa ma ponad 500 metrów długości.

Dodaj opinię

Kiedy nadchodzi nieodparta ochota na spacer nad brzegiem Bałtyku, nie ma lepszych miejsc niż promenady. Hel posiada dwa takie zakątki - jeden nad Parkiem Wydmowym (ze ścieżką dydaktyczną o roślinach), drugi zaraz przy cyplu i południowo-zachodnim krańcu półwyspu. Tutaj, przy umownym początku Polski, głównymi atrakcjami są lunety widokowe oraz Kopiec Kaszubów.

Promenady adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Promenady, zobacz gdzie na Helu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Promenady.
  • Ulica
    Kuracyjna / Bulwar Nadmorski
    Promenady mieści się przy ulicy Kuracyjna / Bulwar Nadmorski na Helu
  • 84-150 Hel
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Promenady opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij